KONUŞ BENİMLE

Hayali olmayan giremez!

Gerçek ölüler

Posted by Ozlem Ercan Haziran 26, 2009

“Onlarca yıl önce iki bölümlü bir taşra mezarlığının tarifini okumuştum: “hatırlanan ölüler” ve “gerçekten ölüler”. “Hatırlanan ölülerin” mezarlarına bakıp çiçeklerle bezenirken “gerçekten ölülerin” mezarları unutulmuştu: çiçeksizdiler, yabani otlarla kaplıydılar, mezar taşları eğrilmiş ve aşınmıştı. Gerçekten ölüler tanınmayan kadim, yaşayan hiç kimsenin görmemiş olduğu ölülerdi. Yaşlı bir insan  – bütün yaşlılar – pek çok insanın görüntüsünün son deposudur. Çok yaşlı biri öldüğünde onunla birlikte pek çok kişi daha ölür.

Yukardaki paragrafı Irwin Yalom’un Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek kitabından aldım. Öldükten sonra hatırlanmanın önemini pek çok yerde değişik hallerini okuduğum halde, koyu yaptığım cümleler beni etkiledi. Acaba ne zaman gerçekten ölmüş olacağım? Tek bir kişinin bile benim varlığımı bilmediği zaman kaç kuşak sonra olacak?

Kitapta Yalom “dalgalanma”dan bahsediyor. Yani küçük de olsa yaşarken yaptığınız eylemlerin, işerin gelecek kuşaklara aktarılması ve bu sayede sizden dünyada bir iz kalması. Hatırlanmasanız bile.

Şu an yaptığımız tüm işler, yazdığımız yazılar, çektiğimiz fotoğraflar belki bizden on kuşak sonranın işine yarayacak.

En sonunda ne olacak, ne faydası var derseniz onu bilmiyorum tabii. Ya da ben öldükten sonra ne yapayım faydayı da diyebilirsiniz, ona da bir şey diyemem. Ama kişisel olarak benim yaptıklarımın kızımın hayatını kolaylaştıracak olması beni mutlu eder, ya da torunumun ya da onun torununun… Tüm deneyimlerimizi, hafızamızdaki görüntüleri bizden sonraki kuşağa tam anlamıyla aktarma imkanı bulsak. Belki o zaman kimse “gerçekten ölü” olarak kalmazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: